NIACYNAMID + NAG. Skuteczność potwierdzona badaniami.

Przyzwyczailiśmy się myśleć o przebarwieniach w kontekście powakacyjnych pamiątek jako konsekwencji intensywnej ekspozycji na promienie UV. Tymczasem, ten rodzaj problemów skórnych stał się uniwersalny bez względu na porę roku i wymieniany jest najczęściej tuż po utracie jędrności i trądziku.

Przebarwienia są problemem niezależnym ani od wieku ani płci, a sam proces ich powstawania jest złożony i niestety powracający. Urazy skóry, hormony i nadmierna ekspozycja na słońce uruchamiają melanocyty - komórki produkujące  melaninę czyli pigment odpowiedzialny m.in. za opaleniznę skóry i kolor oczu. Taką reakcję organizmu można nazwać procesem gojenia się skóry, ponieważ melanina pomaga chronić skórę przed jej dalszymi uszkodzeniami. Nadmiar melaniny pozostawia jednak osady pigmentu w skórze czyli hiperpigmentację. Brzmi skomplikowanie?Spróbujmy rozłożyć temat na czynniki pierwsze.

Aby skutecznie walczyć z przebarwieniami potrzebujesz 3 elementów: 

1. Substancji aktywnej hamującej utlenianie tyrozynazy - enzymu odpowiadającego za powstawanie pigmentu, a tym samym przyszłych przebarwień.

2. Substancji aktywnej blokującej przenikanie pigmentu z komórek go produkujących (melanocytów) do komórek naskórka.

3. Skutecznej ochrony SPF, ponieważ tyrozynaza jest głównie aktywowana przez promieniowanie UV.

Istnieje przebadane naukowo połączenie substancji aktywnych niacynamid 5% i N-acetyloglukozamina 3% (NAG), które zamknęliśmy w naszej bestsellerowej kuracji Bright Vibes, by skutecznie zaadresować punkt 1 i 2 powyżej. 

Power couple na przebarwienia

NAG jest amino cukrem powszechnie występującym w przyrodzie i we wszystkich tkankach człowieka. Najbardziej znany jest ze swojej roli stymulującej produkcję własnego kwasu hialuronowego, powszechnie znanego składnika silnie nawilżającego i ujędrniającego skórę. Ma jednak jeszcze drugą funkcję - hamowanie enzymu tyrozynazy, który odgrywa kluczową rolę w tworzeniu melaniny, a tym samym powstawaniu przyszłych przebarwień. 

NIACYNAMID zaś blokuje przenoszenie barwnika z melanocytu do komórek naskórka, a jako silny antyoksydant pomaga opóźniać procesy starzenia za sprawą redukcji wolnych rodników. Niweluje widoczność śladów potrądzikowych, łagodzi zaczerwienienia, reguluje wydzielanie sebum oraz zapobiega powstawaniu nowych zmian zapalnych. 

NAG i niacynamid perfekcyjnie uzupełniają się w skutecznej walce z przebarwieniami. Ten pierwszy hamuje wytwarzanie melaniny, podczas gdy drugi utrudnia jej transfer do komórek naskórka. 

Potrzebujesz dowodów? 

Przytaczamy badanie naukowe opublikowane w PubMed w lutym 2010.* dotyczące niwelowania śladów hiperpigmentacji przy użyciu N-acetyloglukozaminy i Niacynamidu.

Cel badania: ocena wpływu połączenia niacynamidu i NAG na hiperpigmentacje i nierównomierny koloryt skóry twarzy w preparacie nawilżającym. 

Metodologia badania: badanie kliniczne przeprowadzone na 2 grupach kobiet w wieku 40-60 lat przez 10 tygodni. Pierwsza grupa stosowała schemat krem ochronny SPF15 na dzień oraz krem z niacynamidem 4% i NAG 2% na noc. Równocześnie druga grupa stosowała ten sam krem SPF15 na dzień i zwykły krem nawilżający na noc. Efekty oceniano na podstawie analizy zdjęć cyfrowych skóry po 0, 4, 6 i 8 tygodniach od rozpoczęcia badania, stosując metodę opartą na komputerowym algorytmie wykrywania zmian pigmentacyjnych.  

Wyniki: wszystkie 4 pomiary wykazały skuteczność duetu niacynamid + NAG w wyrównywaniu kolorytu skory i redukcji zmian hiperpigmentacyjnych w stosunku do rutyny zawierającej zwykły krem nawilżający. 

Wnioski: formuła zawierająca kombinację niacynamidu i NAG zmniejsza widoczność nieregularnej pigmentacji. 

Jak pokazuje badanie, aby skutecznie rozjaśnić przebarwienia warto włączyć powyższe składniki aktywne do swojego planu pielęgnacyjnego. Nasza bestsellerowa kuracja Bright Vibes zawiera 5% niacynamidu + 3% NAG i oprócz swojej podstawowej funkcji wyrównywania kolorytu, zapewni Twojej skórze również optymalne nawilżenie, odżywienie i naturalny blask. Jest bezpieczna do codziennego stosowania dla każdego rodzaju cery, kobiet w ciąży i karmiących. Nazywana jest przez klientki żółtym “cudem” lub “złotem” w słoiczku a jej spektakularne efekty możesz zobaczyć TUTAJ. Pamiętaj jednak, że nie ma skutecznej walki z przebarwieniami bez fotoprotekcji 365 dni w roku. 

Tusia Witkowska Bright Vibes

*‘’Reduction in the appearance of facial hyperpigmentation by topical N-acetyl glucosamine’’ https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19845667/ 

← Starsze posty Nowe posty →Zostaw komentarz