Twoje pielęgnacyjne wybory decydują o naszej planecie!

Autor: Monika Dąbrowska redaktor naczelna portalu wellness twig.pl

Pamiętaj o tym, gdzie mieszkasz. Dom to nie tylko 4 ściany, w których codziennie budzisz się i zasypiasz. To też planeta Ziemia: podłoże, po którym chodzisz, powietrze, którym oddychasz, energia słoneczna, którą karmisz swój dobry nastrój. Jeśli zależy Ci na tym, aby ten nasz wspólny dom był przyjazny swoim mieszkańcom, pamiętaj o tym, aby dbać o planetę każdego dnia. Twoje małe działania i wybory mają znaczenie!

earth day

Kondycja planety Ziemia

Ziemia ma 4.54 miliarda lat. Plus minus, ostateczny wiek może wahać się o jakieś 50 milionów lat. Na początku była pokryta prymitywnym oceanem. Pierwsze kontynenty wyłoniły się z niego ok. 3.3 miliarda lat temu. Pierwsi przedstawiciele Homo Sapiens pojawili się na ich powierzchni między 300 a 200 tysięcy lat temu. Im bardziej nasz gatunek ewoluował, tym więcej pojawiało się na Ziemii zanieczyszczeń. Na początku były one zagrożeniem przede wszystkim dla samego człowieka. Rozwój bakterii i wirusów nie sprzyjał długowieczności, ale mimo tego gatunek ludzki rósł w siłę. Rozwijał się fizycznie i intelektualnie. Zmieniały się jego potrzeby, co nakręcało rozwój przemysłu, a później technologii. Rozwój ten trwa do dziś, tak intensywnie, że Ziemia powoli zaczyna mieć dość. Trzeba przyznać, że i tak jest cierpliwa, bo od początku rewolucji przemysłowej, która rozpoczęła się w XVIII w. w Wielkiej Brytanii i rozprzestrzeniła się na cały świat, po prostu cierpi. Problemy, z którymi się boryka, są najwyższej rangi:

  • Efekt cieplarniany
  • Dziura ozonowa
  • Kwaśne deszcze
  • Zanieczyszczenie wód
  • Zanieczyszczenie gleb
  • Topnienie lodowców
  • Wymieranie flory i fauny
earth day say hi; dzien ziemi 2023 say hi

Naukowcy alarmują , że do 2026 r. najprawdopodobniej padnie kolejny rekord najgorętszego roku w historii. Jak wynika z danych WWF, co roku zagrożonych wyginięciem jest aż 10 tysięcy gatunków zwierząt. Specjaliści z European Environment Agency dodają, że gleby, na których uprawiane jest nasze jedzenie i składniki naszych kosmetyków, są coraz bardziej zanieczyszczone. Przerażające? Tak, ale na szczęście przyszłość planety jest również i w naszych rękach. I Ty też możesz nauczyć się jak o nią dbać każdego dnia.

Jak dbać o kondycję planety?

Warto uwierzyć, że w grupie siła. Warto uwierzyć też, że nawet w najmniejszych nawykach jest ogromna moc. Możemy wspólnie budować świadomość ekologiczną i przypominać innym i sobie nawzajem o tym, w jaki sposób dbać o naszą planetę na co dzień. A jak Ty możesz pomóc? Oto kilka naszych propozycji:

Kupuj według realnych potrzeb. Nadmierna konsumpcja boli nie tylko portfel. Kupujemy za dużo wszystkiego, od jedzenia po ubrania i kosmetyki. Wszystko to, co nie jest już potrzebne, ląduje później w śmieciach i chociaż znika z pola naszego widzenia, wcale nie znika z powierzchni Ziemi. W samych tylko Stanach Zjednoczonych każdego roku generowane jest 268 ton odpadów, z czego 140 milionów kończy na wysypiskach śmieci, często zanieczyszczając glebę i powietrze. Jeśli nie chcesz dokładać do tego cegiełki, postaraj się zmniejszyć ilość generowanych śmieci. Na pewno pomoże Ci w tym określenie swoich realnych potrzeb przed zakupami. Stosując tą zasadę w wyborze kosmetyków nie tylko dbasz o planetę, ale też o kondycję swojej skóry. Stosowanie nieodpowiednich produktów pielęgnacyjnych może nie tylko wywołać doraźne reakcje niepożądane, takie jak alergia lub podrażnienie, ale trwale zmienić stan naszej skóry. W pielęgnacji i dla planety, mniej znaczy więcej.

less is more

Zwróć uwagę na opakowania. Super, jeśli stawiasz na naturalne, ekologiczne, nietoksyczne składniki. A co z opakowaniami, w których kupujesz swoje ulubione produkty? Bardzo często producenci przykładają mniejszą uwagę do tego, aby również one spełniały wysokie ekologiczne standardy. Efekt? Zalewające naszą planetę tony plastiku. Czy wiesz, że co minutę na świecie wykorzystywanych jest ponad milion toreb plastikowych! Aby generować mniej zanieczyszczeń z tej kategorii, dokładnie przyjrzyj się temu, w co pakowane są Twoje produkty, również te kosmetyczne. Szklane słoiczki, które można recyklingować takie jak w kremach Say Hi, biodegradowalne zabezpieczenia kartonów, 0 folii to świetne przykłady tego, jak niewiele trzeba, aby nawet dbając o swoją urodę zadbać jednocześnie o środowisko naturalne.

say hi packaging; szklane opakowanie say hi

Nie marnuj wody. Świadome wykorzystywanie wody w domu ma ogromne znaczenie dla planety. Jak wynika z raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych, globalnie 80% wody trafiającej do odpływów nie zostaje poddana oczyszczaniu ani ponownie wykorzystana, przez co aż 1,8 miliarda ludzi na całym świecie pije skażoną wodę, wystawiając się na ryzyko zachorowania na cholerę czy polio. Dlatego tak bardzo ważna jest jej każda, czysta kropla. Jeśli chcesz zadbać o planetę, pamiętaj o tym, aby sprawdzić szczelność kranów czy zakręcać wodę pod prysznicem, kiedy mydlisz ciało, myjesz twarz czy nakładasz szampon na włosy. Dlatego emulsję do mycia twarzy Smoothie Skin stosujemy na suchą skórę, a do spłukania produktu potrzebujesz naprawdę niewielkiej ilości wody.

aplikacja Smoothie Skin

Postaw na lokalność i sezonowość. Lubisz kulinarne i kosmetyczne nowinki? Zanim oddasz się przyjemności testowania egzotycznych owoców i warzyw upewnij się, że znasz wszystkie smaki ze swojego osiedlowego targu. Zanim zaczniesz hurtowo testować zagraniczne marki kosmetyczne, upewnij się czy nie znajdziesz równie jakościowych i transparentnych lokalnych brandów. Lokalne (i w przypadku żywności sezonowe) produkty mają dużo mniej negatywny wpływ na środowisko niż te przyjeżdżające z dalekich zakątków świata. Czy wiesz, że produkt podróżujący do Ciebie z drugiego końca świata samolotem zostawia po sobie aż 500 gram CO2 po każdym przelecianym kilometrze? Poza śladem węglowym generowane są też spaliny, niepotrzebne dodatkowe opakowania, chemiczne środki konserwujące - nic z tego nie przyczynia się do poprawy kondycji planety. Unikając importowanych z drugiego krańca świata produktów nie tylko wspieramy lokalność, ale pomagamy łagodzić zmiany klimatyczne. Stawiając na lokalne brandy np. te kosmetyczne upewnij się, że tak jak w marce Say Hi, surowce pozyskiwane są w produkcji nie naruszającej bogactw biologicznych i w poszanowaniu fair trade.
earth day 2023; dzien ziemi 2023 say hi; sustainability
 

Dawaj drugie życie. Nie musisz dla dobra planety rezygnować z życiowej różnorodności. Możesz codziennie ubierać się inaczej, czytać inne książki i regularnie zmieniać wystrój mieszkania, a jednocześnie nie zaśmiecać Ziemi. Wystarczy, że zaczniesz się wymieniać! Spodnie, które Ci się znudziły, wymień z koleżanką na spódnicę, której brakuje Ci w szafie, a przeczytaną literaturą powymieniaj się w osiedlowym klubie książki. Jeśli nie znasz miejsc, w których możesz przeprowadzać takie wymianki, stwórz je! Rzuć hasło na social mediach, a gwarantujemy, że szybko znajdą się chętni! Jeżeli zakupiony kosmetyk okaże się nieodpowiedni dla Twoich potrzeb, nie wyrzucaj go! Pamiętaj, że może posłużyć komuś innemu, więc zapytaj przyjaciółek, czy akurat nie potrzebują takiej pielęgnacji. Zero waste na zawsze!

Monika Dabrowska twig

Monika Dąbrowska: odkąd pamiętam moje życie było związane z pracą nad ciałem – najpierw pływałam, potem grałam w siatkówkę, równolegle zakochałam się w nartach, a wreszcie trafiłam na jogę i przy niej pozostanę już na zawsze. To był mój pierwszy przemyślany krok w holistycznej pracy nad sobą. Po nim nastąpiły kolejne, odżywianie, świadoma pielęgnacja, praca nad emocjami, własnymi barierami i wiele innych. Gdzieś pośrodku tej drogi zrodził się pomysł na portal Twig.pl, który ma być inspiracją dla innych (i dla mnie) do wprowadzania dobrych praktyk w codzienności. 

Źródła:

https://education.nationalgeographic.org/resource/resource-library-age-earth/
https://www.livescience.com/earth-first-continents-cratons-study
https://oceanservice.noaa.gov/education/tutorial_pollution/02history.html
https://public.wmo.int/en/media/press-release/wmo-update-5050-chance-of-global-temperature-temporarily-reaching-15°c-threshold
https://wwf.panda.org/discover/our_focus/biodiversity/biodiversity/
https://www.dumpsters.com/blog/us-trash-production
https://plasticoceans.org/the-facts/
https://www.unwater.org/water-facts/water-quality-and-wastewater

← Starsze posty Nowe posty →Zostaw komentarz